Zwiększenie zawartości hemoglobiny zredukowanej we krwi

Zwiększenie zawartości hemoglobiny zredukowanej we krwi tętniczej prowadzi do powstania sinicy, palców w kształcie pałeczek dobosza, paznokci w kształcie szkiełka do zegarka, do policytemii, duszności wysiłkowej oraz objawu kucania.

Sinicę powstającą w wadach wrodzonych serca z przeciekiem prawo-lewym określamy jako centralną, w odróżnieniu od sinicy obwodowej powstającej w nie-wydolności krążenia. W przeciwieństwie do sinicy obwodowej sinica centralna jest uogólniona i bardziej intensywna. Znaczna intensywność sinicy zależy od towarzyszącej tym wadom policytemii. Duży przyrost liczby krwinek czerwonych zwiększa jednak lepkość krwi, co obciąża serce nadmierną pracą i ułatwia powstanie zakrzepów w tętnicach mózgowych (porażenia połowicze lub ropnie mózgu u dzieci siniczych).

Palce w kształcie pałeczek dobosza są wtórnym następstwem przewlekłego nie-dotlenienia krwi i zależą od rozrostu tkanek miękkich w miejscu końcowych połączeń tętniczo-żylnych.

One comment to Zwiększenie zawartości hemoglobiny zredukowanej we krwi

  • Zara  says:

    Bardzo interesujacy wpis, szukalem o tym info i niestety w j. polskim malo o tym jest. Pozdrawiam.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>