UBYTEK W PRZEGRODZIE MIĘDZYKOMOROWEJ

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej znajduje się albo w górnej błoniastej części przegrody albo w jej części mięśniowej środkowej, rzadko dolnej. Ubytek przegrody międzykomorowej występuje jako wada odosobniona bądź stanowi powikłanie w innych wrodzonych wadach serca, jak zwężenie tętnicy płucnej, zwężenie cieśni tętnicy głównej. Jeśli wziąć pod uwagę nie tylko przypadki odosobnionego ubytku w przegrodzie międzykomorowej, ale również wszystkie wady złożone, w których występuje ubytek w przegrodzie międzykomorowej,. to wadę tę można uważać jako najczęściej spotykaną.

Zaburzenia hemodynamiczne. Ponieważ ciśnienie w lewej komorze jest wyższe niż w prawej, przeciek odbywa się z serca lewego do prawego. Kierunek przecieku zmienia się na odwrotny dopiero w chwili, gdy podnosi się opór w tętniczkach płucnych wywołując nadciśnienie płucne (tzw. zespół Eisenmen- gera). Niewielkie otwory o średnicy poniżej 0,5 cm nie dają żadnych zaburzeii hemodynamicznych. Przy większych natomiast ubytkach duży i szybki przepływ krwi z lewego do prawego serca wywołuje przerost prawej komory, a wtórnie również i lewego serca, które otrzymuje z płuc dodatkową ilość krwi. W ten sposób praca serca staje się mało ekonomiczna, gdyż część krwi niepotrzebnie jest przerzucana z jednej komory do drugiej, zanim dostanie się na obwód.

Objawy kliniczne są zależne od wielkości ubytku, jego umiejscowienia, współ-istnienia innych wad rozwojowych serca i stopniowego dołączania się nadciśnienia płucnego. Wada ta może początkowo przebiegać bezobjawowo, a o jej obecności rodzice dziecka dowiadują się na podstawie przypadkowo stwierdzonego głośnego szmeru skurczowego. Serce może być nieznacznie tylko powiększone.

One comment to UBYTEK W PRZEGRODZIE MIĘDZYKOMOROWEJ

  • baqu  says:

    Czy da sie to jakos wyleczyc w latwy sposob? Prosze o szybkie info

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>