Szybki wzrost niemowląt

Szybki wzrost niemowląt jest przyczyną ich zwiększonego zapo-trzebowania na żelazo. Dopiero w wieku około 10 mieś. tempo wzrostu zmniejsza się. Szybkie tempo wzrostu występuje również w okresie dojrzewania i w tym okresie dochodzi też często do niedokrwistości niedobarwliwych. Wzrost zapotrzebowania na żelazo obserwuje się także w przebiegu nawracających infekcji.

Do niedokrwistości niedobarwliwej mogą. prowadzić straty żelaza, spowodowane np. niewielkimi, lecz powtarzającymi się krwawieniami w przebiegu schorzeń przewodu pokarmowego (robaczyce, polipy, żylaki, owrzodzenia, naczyniaki, wady rozwojowe).

Objawy kliniczne. Żelazo jest nie tylko niezbędnym sładnikiem hemoglobiny, lecz także wchodzi w skład enzymów tkankowych. W związku z tym niedobory żelaza powodują ogólne objawy głodu tkankowego żelaza. Do objawów tych należy brak łaknienia, drażliwość, złe samopoczucie, zahamowanie przyrostu wagi. Gdy sideropenia osiąga znaczny stopień, objawy te nasilają się, dołącza się bladość, pojawia się tachykardia zależna do zwiększonego przepływu krwi przez serce, pojawiają się szmery w sercu. W obrębie śluzówek mogą wystąpić zmiany troficzne sprzyjające nawracającym infekcjom dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Odporność na zakażenia zmniejsza się. Ostatnio stwierdzono, że w przebiegu niedokrwistości niedobarwliwej występują zmiany zanikowe błony śluzowej dwunastnicy, a więc narządu, w którym wchłania się żelazo. Kosmki komórek błony śluzowej stają się płaskie i niśkie, przez co zmniejsza się powierzchnia wchłaniania żelaza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>