ROZPOZNANIE

Rozpoznawanie choroby reumatycznej opiera się na objawach klinicznych, wskazujących na obecność zmian zapalnych w sercu albo zmian zapalnych ze strony stawów, bądź jednych i drugich razem, bądź też opiera się na objawach klinicznych znamiennych dla pląsawicy. Koniecznym uzupełnieniem rozpoznania klinicznego są wyniki badań laboratoryjnych.

W przypadkach, w których zmiany zapalne w sercu mają charakter złośliwego uszkodzenia serca, wywołują one aż nadto wyraźny zespół objawów niewydolności krążenia i rozpoznanie carditis rheumatica nie sprawia żadnych trudności. W wielu innych przypadkach rozpoznanie choroby reumatycznej jest niepewne i wymaga nieraz dłuższej obserwacji.

Jeżeli poza wątpliwymi zmianami w sercu brak jest innych klinicznych przejawów choroby reumatycznej, to wątpliwe jest wtedy rozpoznanie choroby reumatycznej w ogóle. W każdym takim przypadku konieczne jest różnicowanie z chorobami dającymi podobne objawy kliniczne, jak: gruźlica, bruceloza, obecność ognisk zakażenia w zatokach przynosowych, zębach zgorzelinowych itp.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>