Postępowanie lecznicze

Rokowanie zależy od czasu trwania niedokrwienia mózgu. Jeśli nie jest on dłuższy niż 10 sekund, to występuje tylko zblednięcie i zamroczenie świadomości. Przy trwającym dłużej niż 3 minuty niedokrwieniu mózgu dochodzi do utraty przytomności, porażenia zwieraczy i nieodwracalnych zmian w mózgu, szybko prowadzących do ustania oddychania i zgonu. Zapobiegawczo podaje się dziecku doustnie efedrynę w ilości po 0,4 mg/kg/dobę lub pochodne noradrenaliny, jak alupent, aludryna, isuprel, isoprenalina, w zależności od stanu dziecka doustnie, podskórnie, domięśniowo, dożylnie, dosercowo lub w kroplowych wlewaniach dożylnych.

Postępowanie lecznicze w razie zatrzymania akcji serca musi być natychmiastowe, aby nie dopuścić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Dziecko należy ułożyć na twardym podłożu i dać wałek pod potylicę, aby głowa była odchylona do tyłu i język nie zapadał się. Jedna osoba prowadzi sztuczne oddychanie metodą usta-usta lub usta-nos, druga rozpoczyna zewnętrzny masaż serca, nadgarstkiem prawej ręki rytmicznie uciskając dolny brzeg mostka, aż do uzyskania tętna na obwodzie. U noworodka wystarcza energiczne i szybkie uciskanie kciukiem. W warunkach szpitalnych lepiej jest od razu wprowadzić rurkę intubacyjną do tchawicy i podłączyć respirator.

Nagłe ustanie krążenia krwi może być spowodowane również brakiem pobudzeń komorowych, migotaniem komór lub osłabieniem siły skurczowej serca. Różnicowanie wymaga podłączenia aparatu ekg.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>