OBJAWY KLINICZNE NIEWYDOLNOŚCI KRĄŻENIA

Duszność jest zjawiskiem polegającym na odczuwaniu przez chore dziecko braku powietrza. Oddech pogłębia się, zjawia się wciąganie dołka jarzmowego, międzyżebrzy i nadbrzusza, występuje gra skrzydełek nosa. Jednocześnie oddech ulega przyśpieszeniu. W okresie najcięższej niewydolności krążenia siła zapasowa serca jest już całkowicie wyczerpana i duszność utrzymuje się nawet w zupełnym spoczynku, zmuszając chorego do stałego utrzymywania siedzącej pozycji ciała. Tę postać duszności określa się mianem orłhopnoae.

Obrzęki pochodzenia sercowego u małych dzieci wywołują zwykle wyraźne obrzmienie twarzy, tali że dziecko z niewydolnością serca wyglądem zewnętrznym może robić wrażenie chorego na nerczycę. W powstawaniu obrzęków pochodzenia sercowego ważną rolę odgrywa zmniejszony przepływ krwi przez nerkę. wskutek czego obniża się przesączanie kłębkowe przy utrzymanym, a nawet wzmożonym zatrzymaniu soli i wody na terenie dystalnego kanalika. Oprócz obrzęków obwodowych stopniowo dochodzi do gromadzenia się płynu w narządach wewnętrznych i w jamach ciała. Bardzo wczesnym objawem zastoju żyl- nego jest powiększenie wątroby.

Sinica powstaje wtedy, gdy ilość hemoglobiny odtlenionej wynosi więcej niż 5 g w 100 ml krwi. Jako objaw niewydolności krążenia zjawia się później niż duszność. Sinica ta powstaje wskutek zwolnionego przepływu krwi przez naczynia włosowate i zwiększonego wychwytywania tlenu przez tkanki. Krew więc odpływająca do serca zawiera większą niż zazwyczaj ilość hemoglobiny zredukowanej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>