Następstwem zespołu Fallota

Następstwem zespołu Fallota jest więc zmniejszony napływ krwi do płuc oraz przeciek krwi z prawej komory do tętnicy głównej. Obecność otworu międzyko- morowego sprawia, że ciśnienie w prawej komorze nigdy nie może stać się wyższe niż ciśnienie obwodowe, a przerost prawej komory nie jest tak znaczny, jak w zwężeniu tętnicy płucnej z zachowaną przegrodą międzykomorową. Przeciek krwi z serca prawego do lewego zależy od stopnia zwężenia tętnicy płucnej i od oporu obwodowego w dużym krążeniu. Im większe jest zwężenie tętnicy płucnej, tym mniej krwi napływa do płuc i tym więcej dostaje się do lewego serca.

Jeśli opór w lewej komorze jest większy niż opór zwężenia tętnicy płucnej’, to powstaje przeciek dwukierunkowy lub tylko przeciek z lewa na prawo. Przy idealnie zrównoważonych oporach przeciek zanika i powstaje bezsinicza odmiana tetralogii Fallota.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>