LECZENIE

Leczenie dziecka w chorobie reumatycznej dzieli się na dwa etapy: ‚leczenie w ostrym okresie choroby i zapobieganie nawrotom w fazie spokoju.

Leczenie w ostrym okresie jest leczeniem przeciwzapalnym, leczeniem skierowanym przeciwko beta-paciorkowcom hemolitycznym grupy A oraz leczeniem ogólnym polegającym na zapewnieniu dziecku spokoju przez położenie go do łóżka i wyznaczeniu mu odpowiedniej diety z dużą ilością białka i cukru a małą tłuszczu, z dużą zawartością witamin w postaci owoców i jarzyn oraz witamin per se, jak witamina G w ilości 300 mg/24 godz., witamina B compl. i D3 2 razy na dobę po 1000-1500 j. Równocześnie z witaminą D podaje się wapń. Miejscem leczenia jest szpital. Powinno być ono rozpoczęte jak najwcześniej, tj. 4-5 dnia od początku choroby, aby nie dopuścić do powstawania nieodwracalnych zmian w sercu. Leżenie w łóżku musi trwać około 6 tygodni, w złośliwych postaciach choroby reumatycznej z ciężkim uszkodzeniem serca znacznie dłużej. Uruchamianie dziecka odbywa się stopniowo.

Dwie grupy leków mają właściwości przeciwzapalne – hormony kory nadnercza i związki salicylowe. I jedne, i drugie mają działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwwysiękowe. Jednak działanie glikokortykosterydów tak bardzo przewyższa wpływy związków salicylowych, że te ostatnie mają zastosowanie jedynie jako uzupełnienie leczenia hormonalnego w kończącym się ostrym stadium choroby. Być może, że związki salicylowe mają dlatego podobne działanie do glikokortykosterydów, że działają na podwzgórze i stąd poprzez przysadkę wywołują zwiększone wydzielanie hormonów nadnercza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>