Leczenie żelazem

Leczenie żelazem powinno być uzupełnione preparatami aktywującymi czynność krwiotwórczą szpiku. Można stosować naświetlania lampą kwarcową, witaminę C, kobalt (hamuje on enzymy utleniające, powoduje niedotlenienie tkanek, co staje się bodźcem do wytwarzania- erytropoetyn), tyreoidynę (wpływa na łączenie się żelaza z protoporfiryną w hem). Leczenie farmakologiczne należy uzupełniać dietą bogatą w żelazo i białko.

Po kilku dniach leczenia żelazem wzrasta retykulocytoza, następnie obserwuje się wzrost poziomu hemoglobiny. Liczba krwinek czerwonych wzrasta szybko, jednak stężenie hemoglobiny przez długi czas jest niedostateczne.

U wcześniaków do 3 miesięcy i u niemowląt do 2,5 miesięcy leczenie polega na przetaczaniach krwi pełnej lub masy krwinkowej. Dzieciom tym nie należy podawać preparatów doustnych żelaza ze względu na to, że jest ono źle wchłaniane z przewodu pokarmowego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>