Dawka lecznicza

Leczenie. Leczenie niedokrwistości niedobarwliwych polega na podawaniu perparatów żelaza. Leczenie doustne jest najczęściej w pełni skuteczne. Najlepiej przyswajane jest żelazo dwuwartościowe. Najczęściej stosowane preparaty takiego żelaza to ferrum sulfuricum oxydulatum (draż. po 0,2), ferrum gluco- iiatum (draż. po 0,3), ascofer (draż. po 0,2 + 0,02 wit. C), ferrovit (askorbi- nian żelazawy w syropie – 0,075 w łyżeczce do herbaty).

Dawka lecznicza powinna wynosić 4,5 do 6 mg elementarnego żelaza na kg wagi ciała na dobę. Jednocześnie z wymienionymi preparatami żelaza należy podawać kwas askor-binowy, który zapobiega przejściu żelaza dwuwartościowego w nie wchłaniające się trójwartościowe. Żelazo należy podawać między posiłkami, gdyż obecność niektórych składników masy pokarmowej w jelitach upośledza wchłanianie żelaza.

Niekiedy występują objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek, mdłości i wymiotów. Wskazana jest wtedy przerwa w leczeniu i zmiana stosowanego preparatu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>